FAQ

Spływy kajakowe Pojezierza Pomorskiego


strona - http://arbruka.com

FAQ

Najczęściej zadawane pytania
Każdego roku nowi turyści decydują się spędzić urlop w kajaku. Często jest to również krótki wypad na weekendowy spływ kajakowy. Nie ma znaczenia czy będzie to spływ jednodniowy, czy wielodniowa wyprawa kajakowa. Pierwszy wyjazd na kajaki rodzi wiele pytań, na które zawsze chętnie odpowiadamy. Oto jedne z najczęściej zadawanych pytań przed pierwszym pobytem na spływie kajakowym.

Co spakować do plecaka?
Jaki kajak wybrać?
Czy dziecko może płynąć w kajaku?
Plecak czy worek kajakowy?
Pływać z bagażem czy bez?
Czy rzeka należy do trudnych?
Co z wodą pitną i prowiantem?
Jaka odzież na spływ kajakowy?
Namiot czy agroturystyka?
O co pytać organizatora?
Co to jest spływ traperski?
Gdzie mogę zostawić samochód?
Czy do kajaka mogę spakować piwo?


Co spakować do plecaka?
Oczywiście wszystko zależy od tego, jak długi czas zamierzamy spędzić na szlaku kajakowym i jaką formę spływu kajakowego wybraliśmy. Jeśli będzie to spływ jednodniowy, to wystarczy zabrać odzież na słoneczna pogodę i coś nieprzemakalnego na wypadek deszczu, nakrycie głowy, miękkie obuwie sportowe, małą przekąskę i duży napój. Kiedy natomiast zamierzamy spędzić na spływie kajakowym kilka dni i nocujemy na polu namiotowym, to dokładamy kolejną parę butów i ciepłą kurtkę na wieczór. Obowiązkowo pakujemy namiot, śpiwór i karimatę. Pamiętajmy też o posiłkach, sztućcach i naczyniach. Wieczorem na pewno przyda się dobra latarka i kilka zapalniczek, jeśli wieczór chcemy spędzić przy spływowym ognisku. Jeśli bagaż będzie transportowany mikrobusem wzdłuż trasy spływu, to możemy sobie pozwolić na zabranie nieco większej ilości dodatków w postaci piłek, rakiet do badmintona, itp.

Jaki kajak wybrać
Rodzaj kajaka musi być przystosowany do tego, co będzie on transportował. Szlaki kajakowe w Polsce są bardzo różnorodne i o różny stopniu trudności. Obecnie wypożyczalnie są doskonale wyposażone zarówno w kajaki poliestrowe, jak i polietylenowe. Te pierwsze są pakowne i bardzo stabilne, ale stosunkowo mało odporne na uszkodzenia. Można je polecić na spływy wielodniowe i takie gdy spływamy razem z naszym bagażem, ale szlak kajakowy nie ma zbyt wielu przeszkód, kamienistych bystrzy i przenosek. Kajaki polietylenowe są bardzo odporne na uszkodzenia, ale mają mniej miejsca na bagaż. Szczególnie z takich wypożyczalni, które wynajmują kajaki na krótkie, jednodniowe lub dwudniowe spływy kajakowe. Na jednodniowy spływ kajakowy nadają się modele Balou lub Brio. Nasza wypożyczalnia kajaków jest wyposażona w nowe kajaki poliestrowe i nowe wyprawowe kajaki polietylenowe. Są to modele NATI, SPRINTER II oraz canoe, które doskonale sprawdzają się na jednodniowych spływach i wielodniowych obozach kajakowych. Pamiętaj, że kajak musi być wygodny, bo spędzisz w nim wiele godzin. Dla początkujących polecam kajaki dwuosobowe, a ci bardziej doświadczeni mogą wsiadać do jedynek. Choć…. zawsze jest to kwestia indywidualna.

Czy dziecko może płynąć w kajaku
Nie ma zdecydowanych przeciwskazań, ani też ograniczeń wiekowych, ale zawsze powinien być zdrowy rozsadek. Jeśli wycieczka kajakowa została zaplanowana łagodnym odcinkiem rzeki i potrwa do trzech godzin, to dziecko możemy zabrać do kajaka. Nasza wypożyczalnia kajaków posiada dodatkowe foteliki do kajaków turystycznych - dwuosobowych. Nie są one zbyt wygodne, ale na krótki spływ można je polecić. Kiedy jednak wybieramy się na wielogodzinny spływ i nie wiemy ile przeszkód będziemy musieli pokonać, to pociechy do 10 roku życia raczej pozostawmy pod opieką na lądzie. Nie ważne co zdecydujemy, zawsze jednak pamiętajmy o kamizelce asekuracyjnej dla dziecka, ciepłej odzieży, ręczniku i jedzeniu. Pamiętaj! Dziecko już po godzinie będzie się nudziło na spływie i jeśli nie chcesz go zrazić do kajaków, to wybierz krótki i łagodny odcinek.

Plecak czy worek kajakowy
Czasem wystarczy zwykła torba i worek na śmieci. Ważne żeby wszystko umiejętnie spakować i dowieźć suche. Oczywiście dobrym rozwiązaniem są worki kajakowe, które również są w naszej wypożyczalni kajaków. Obecnie na ryku jest dostępnych wiele modeli worków, toreb i sakw wodoszczelnych, które nawet po wypadnięciu z kajaka zachowują pływalność. Pojemność dobieramy do własnych potrzeb i miejsca w kajaku. Możemy też zapakować bagaż do zwykłego plecaka, ale wcześniej zdemontujmy stelaż zewnętrzny. Ułatwi nam to pakowanie kajaka i pozbędziemy się zbędnego obciążenia.

Pływać z bagażem czy bez
Jeśli przyjechaliśmy na spływ i ma to być wyprawa traperska, to oczywiste jest, że cały nasz dobytek płynie razem z nami. W każdym innym wypadku odradzam spływanie z bagażem. Niewiele wzrosną koszty całego spływu, ale zaoszczędzimy sobie wielu niedogodności. Wybranie opcji z wożeniem bagażu wzdłuż trasy spływu powoduje, że nie musimy codziennie pakować kajaka, możemy znacznie więcej prowiantu i bagażu zabrać na spływ, a na wypadek wywrotki zawsze mamy suchą odzież, śpiwór i namiot. Jest to szczególnie istotne kiedy płyniemy z dziećmi lub w deszczu.
Oczywiście polecam prawdziwie traperską wyprawę kajakową. Chociaż jeden raz.

Czy rzeka należy do trudnych
Przed spływem kajakowym należy skorzystać i zapoznać się z literaturą dotyczącą wybranego szlaku kajakowego. Internet jest doskonałym źródłem tej wiedzy. Nizinne szlaki kajakowe w Polsce nie należą do trudnych. Szlaki kajakowe Pomorza Zachodniego również nie należą do trudnych i można je polecić kajakarzom, na samotne spływy tym, którzy pokonali przynajmniej 200 km rzek nizinnych. Rzeki Pojezierza Drawskiego takie jak: Piława, Gwda, Korytnica, Rega, Drawa (za wyjątkiem odcinka Barnimie – Bogdanka), Rurzyca, Dobrzyca i wiele mniejszych są mało uciążliwe i do polecenia (z pilotem) na pierwszy spływ kajakowy w życiu. Rzeką wymagającą dużego doświadczenia kajakowego jest Parsęta. Przez pierwsze 60 – 70 km górnego biegu, jest wyjątkowo uciążliwa nawet dla doświadczonych kajakarzy.

Co z wodą pitną i prowiantem
Jeżeli wybraliśmy opcję spływu bez wyżywienia i wożenia bagażu wzdłuż trasy spływu, to zawsze powinniśmy zadbać o odpowiednią ilość wody pitnej i prowiantu. Zapasy należy też uzupełniać przy każdej okazji. Lepiej mieć odrobinę cięższy kajak, niż pozostać bez wody i jedzenia. Większość szlaków kajakowych na Pomorzu Zachodnim wiedzie przez miasteczka i wsie, gdzie zawsze możemy zrobić niezbędne zakupy. Są też i takie, jak np. szlak kajakowy Drawy czy Korytnicy, gdzie przez kilka kolejnych dni nie będziemy przepływali przez osady ludzkie. Jeśli natomiast wybierzemy opcję spływu kajakowego z wyżywieniem lub wożeniem bagażu, to zawsze możemy poprosić kierowcę o zrobienie drobnych zakupów i kłopot nie istnieje. Przy spływach zorganizowanych zawsze zaopatrujemy naszych turystów w wodę pitną.

Jaka odzież na spływ kajakowy
W większości temat został opisany w punkcie „co spakować na spływ”, ale odnośnie samej odzieży można tylko dodać, że powinna być jej umiarkowana ilość. Oczywiście zabieramy odpowiednią bieliznę (kąpielową) na czas samego spływu i do przebrania po zakończeniu etapu. Polecam obuwie neoprenowe pełne. Przed sezonem bez problemu można takie zakupić w większości marketów. Ważne aby zakryte były palce i pięta, ponieważ przy przenosce nie zawsze widać co się znajduje na dnie. Nieprzemakalna kurta również jest niezbędna.

Namiot czy agroturystyka
Oczywiście zależy to od tego jakich wygód oczekujemy. Spływ kajakowy z noclegiem w agroturystyce zapewni nam pełnię wygód, ale podniesie koszt całej imprezy. Związane jest to z ceną noclegu i koniecznością transportu do agroturystyki, bo rzadko znajdują się one nad brzegiem rzeki. Nocleg na polu namiotowym ma swój niepowtarzalny klimat i jest znacznie tańszy. Spływy z noclegiem pod dachem polecam dla rodzin z dziećmi i osób które nie znoszą porannych chłodów. W każdym innym przypadku polecam pola namiotowe, bo spływy kajakowe to rzeka, las, wieczorne ognisko i gitara.

O co pytać organizatora
Zawsze należy spytać jak dobrze zna szlak kajakowy i ile razy samodzielnie nim spływał. Kolejne pytanie, to czy będzie z nim stały kontakt. Może to być przydatne gdy ktoś zachoruje lub z jakiejś niezależnej przyczyny będziemy musieli przerwać spływ kajakiem, czy też dojdzie do wywrotki i pogubimy nasze wiosła. Dokładnie wypytaj o miejsca kolejnych biwaków i zaznacz je na mapie. Zapytaj też o czas oczekiwania na transport po zakończeniu spływu kajakowego. Zapytaj o zasięg sieci komórkowych.

Co to jest spływ traperski
Spływ traperski, to taka forma spływu kajakowego, na którym do kajaka zabieramy cały swój bagaż i prowiant. Zakładamy, że kontakt z cywilizacją będziemy mieli tylko z konieczności. Tak planujemy trasę spływu, żeby omijać popularne pola namiotowe i jak tylko jest to możliwe, nocujemy w takich miejscach, które uznamy za urokliwe. Świeżą żywność staramy się złowić w rzece lub nazbierać jej w lesie. Nie proponuję budować szałasu, bo namioty są już całkiem dobre.

Gdzie mogę zostawić samochód
Przyjeżdżając na jednodniowy spływ kajakowy nie ma z tym większego problemu, bo samochód możemy zaparkować w miejscu ogólnodostępnym. Przy dwudniowych spływach i dłuższych proponujemy korzystanie z naszych dozorowanych miejsc parkingowych. Jeśli jest to spływ z noclegami w agroturystyce, to sprawa sama się rozwiązuje. Spływy weekendowe Drawą i Korytnicą są tak zorganizowane, aby samochody można było pozostawić na jednym z pól namiotowych, na których będziemy nocowali.

Czy do kajaka mogę spakować piwo
Najnowsze przepisy mówią o tym, że osoba prowadząca jednostkę wodną musi być trzeźwa. Jest to fakt bezsporny. Konsultowaliśmy ten temat w jednostce policji i nie uzyskaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Stwierdzenie nietrzeźwości u takiej osoby skutkuje nałożeniem mandatu, lecz nie może być podstawą zatrzymania prawa jazdy. Tu znowu kłania się zdrowy rozsądek. Wypicie jednego piwa przez osobę dorosłą, podczas kilku godzin spływu kajakowego, nie jest tragedią. Przestrzegamy jednak przed nadużywaniem alkoholu, co niestety jest nagminne podczas jednodniowych spływów kajakowych i sprowadza niebezpieczeństwo nie tylko na te osoby, ale również na innych uczestników wyprawy kajakowej. Podczas spływów zorganizowanych przez naszą firmę jasno określamy sposób zachowania się w kajaku. Jeśli pilot lub ratownik stwierdzi jakąkolwiek nietrzeźwość, to osoba taka musi przerwać spływ. Pamiętaj, że woda to żywioł, a nie wiesz co spotka cię na szlaku kajakowym i jak będą się zmieniały warunki pogodowe. Bądź odpowiedzialnym kajakarzem i zadbaj o wszystkich uczestników spływu kajakowego.


DRUKUJ