Poradnik kajakowy

Spływy kajakowe Pojezierza Pomorskiego


strona - http://arbruka.com

Poradnik kajakowy

W tym krótkim poradniku kajakowym, postaramy się podać kilka podstawowych wskazówek jak zorganizować spływ kajakowy na dowolnym szlaku kajakowym w Polsce. Wiele osób, które wcześniej już wielokrotnie uczestniczyły w spływach kajakowych, pragnie zorganizować własną wyprawę kajakową z grupą swoich znajomych. Nie zawsze są do tego należycie przygotowani, a grupa jest zupełnie przypadkowa. Najczęściej taką sytuację spotykamy na firmowych spływach kajakowych i imprezach integracyjnych, gdzie atrakcją ma być spływ kajakiem. Poziom umiejętności kajakowych poszczególnych uczestników jest bardzo różny. W takim wypadku stopień trudności trasy kajakowej dostosowujemy do uczestników z najmniejszym doświadczeniem i zawsze staramy aby znajdowali się oni pod opieką pilota/ratownika. Bywa jednak tak, że doświadczeni kajakarze mają wtedy mały niedosyt, a osoby które pierwszy raz pływały kajakiem wyrażają swój zachwyt. Jeśli organizujemy dwudniowy lub trzydniowy spływ kajakowy, to mamy możliwość zróżnicowania stopnia trudności w poszczególnych dniach, tak aby każdy znalazł coś dla siebie. Oczywiście zaczynamy od odcinków łatwych i wtedy możemy sobie pozwolić na trudniejszy spływ w dniu ostatnim. Pamiętajmy jednak zawsze o tym, że nic nie jest tak ważne, jak zdrowy rozsadek i odrobina pokory w stosunku do wszystkich żywiołów z jakimi mamy do czynienia na szlaku kajakowym.
Spływ zorganizowany lub własny plan
Utrudnienia na szlakach kajakowych
Wypożyczalnia kajaków czy własny sprzęt
Dobór odpowiedniej trasy spływu
Spływ jednodniowy
Wyprawa kajakowa
Kajak turystyczny - wyposażenie
Przewodnik kajakowy czy własny nos
Plan spływu kajakowego
Przydatne na spływie kajakowym


Spływ zorganizowany lub własny plan
Wszystko zależy od tego jakim doświadczeniem dysponujemy. Jeśli jest to nasz pierwszy wypad na kajaki lub uczestniczyliśmy tylko w kilku krótkich imprezach kajakowych i nie mamy ochoty poświęcać czasu na pełne przygotowania, to polecamy spływy zorganizowane. Wystarczy dopytać organizatora o szczegóły trasy kajakowej, sposób zakwaterowania i wyżywienia, a resztę spraw organizacyjnych powierzyć kompetentnej firmie. Najlepiej jeśli jest to firma z terenu, przez który będziemy spływali, ponieważ dobrze znają okolicę i panujące tam zwyczaje. Polecamy również spływ kajakowy z transportem bagażu na poszczególne pola namiotowe. Zaoszczędzimy sobie upychania bagażu w kajaku i zawsze możemy poprosić organizatora o drobne zakupy czy dowiezienie dodatkowego wyposażenia. Bardziej doświadczeni kajakarze zechcą sami decydować o miejscu noclegu i długości pokonywanych odcinków rzeki. W takim wypadku wystarczy skontaktować się z wypożyczalnią sprzętu pływającego mającą siedzibę blisko wybranej rzeki i zamówić odpowiednią ilość kajaków. Rezerwacji dokonujemy odpowiednio wcześnie. Ważne jest miejsce wypożyczenia kajaków w stosunku do miejsca rozpoczęcia i zakończenia spływu, ponieważ będzie się to wiązało z kosztem transportu i to nie tylko dostarczenia kajaków ale i ich odbioru po spływie kajakowym.

Utrudnienia na szlakach kajakowych
Do typowych utrudnień należą stałe przeszkody, które zmuszają do przenoszenia kajaków i wyposażenia. Na każdym szlaku kajakowym w Polsce takie występują. Można tu wymienić elektrownie wodne, hodowle ryb (szlak Drawy), śluzy czy progi wodne (szlak Korytnicy), które często służą podniesieniu poziomu wody w celu nawodnienia okolicznych łąk. Na szlakach kajakowych Pomorza Zachodniego często spotykamy również pozostałości młynów wodnych (szlak kajakowy Drawy) czy budowle wojskowe z czasów II Wojny Światowej (spływ Piławą). Inne utrudnienia stanowią przeszkody naturalne w postaci powalonych drzew, kamieni czy okresowo niskie poziomy wody i bystrza. Przeszkody naturalne są nieodłącznym elementem spływu kajakowego i stanowią swoisty urok każdej wyprawy. Inne niedogodności, to konieczność posiadania biletów wstępu na szlaki kajakowe wiodące przez parki narodowe. Z taką sytuacja spotkamy się na spływie Drawą po dopłynięciu do Drawna, ponieważ dalej spływamy przez Drawieński Park Narodowy. Konieczne jest wykupienie biletów na spływ i wniesienie opłaty za noclegi na polach namiotowych DPN.
Decydując się na spływ zorganizowany Drawą czy Korytnicą z naszą firmą, macie Państwo zagwarantowaną rezerwację noclegów, biletów i innych pozwoleń. Nawet wypad na spływ weekendowy warto zaplanować z pełną organizacją zleconą naszej firmie, bo dobrze znamy wymogi obowiązujące na wielu szlakach kajakowych Pojezierza Pomorskiego.

Wypożyczalnia kajaków czy własny sprzęt
Polecamy korzystanie z wypożyczalni kajaków. Spływy kajakowe charakteryzują się sporą sezonowością i nie ma dziś potrzeby posiadania własnego kajaka turystycznego, jeśli spływamy kilka tygodni w roku. Tym bardziej, że ceny kajaków nie należą do najniższych. Unikniemy też konieczności przechowywania wioseł i kajaka przez cały rok oraz transportowania na szlak kajakowy. Obecnie posiadamy w wypożyczalni kilka nowych modeli kajaków turystycznych i każdy znajdzie dla siebie odpowiednią konstrukcję. Poza tym istnieje możliwość wypróbowania kilku modeli podczas kolejnych spływów. Zakup sprzętu polecamy osobom uprawiającym kajakarstwo górskie czy morskie, ponieważ w tym wypadku ważny będzie indywidualny dobór kajaka pod względem wielkości i konkretnego przeznaczenia. Uprawiając nizinną turystykę kajakową możemy korzystać ze sprzętu z wypożyczalni kajaków, które znajdziemy na większości szlaków kajakowych w Polsce i w Europie.

Dobór odpowiedniej trasy spływu
Plan zawsze budujemy w oparciu o umiejętności i wiek uczestników spływu kajakowego, pamiętając o tych, którzy odznaczają się najmniejszymi umiejętnościami i kondycją. Pokonując szlak kajakowy musimy tak dobierać poszczególne odcinki spływu, aby była to przyjemność z pokonanych kilometrów, a nie droga przez mękę. Należy też pamiętać o ciągłym korygowaniu długości dziennych odcinków w zależności od kondycji uczestników. Podczas spływów tygodniowych i dłuższych polecamy zaplanowanie dnia przerwy w spływie, w którym zorganizujemy inne rozrywki.
Pierwsze spływy kajakowe powinny być ukierunkowane na doskonalenie techniki wiosłowania, a dopiero trzeci, czwarty może odbyć się odcinkiem trudniejszym, takim jak na przykład szlak kajakowy Drawy przez Drawieński Park Narodowy. Wiele wskazówek dotyczących charakteru wybranej rzeki znajdziemy w powszechnie dostępnych przewodnikach kajakowych.

Spływ jednodniowy>
Jednodniowy spływ kajakowy trwa zwykle kilka godzin, w ciągu których pokonujemy do 20 kilometrów i nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest to krótka wycieczka kajakowa, na którą zabieramy odpowiednią odzież, kanapki i napój. Polecamy skorzystanie z naszej wypożyczalni kajaków, które wraz z Uczestnikami dowieziemy na wybrany fragment szlaku, a po spływie razem wrócimy do miejsca spotkania. Spływy jednodniowe i weekendowe spływy kajakowe są dogodną formą wypoczynku dla osób chcących aktywnie spędzić dzień, bez konieczności korzystania z urlopu.

Wyprawa kajakowa
Wielodniowe wyprawy kajakowe polecamy osobom mającym podstawowe doświadczenia w organizowaniu spływów kajakowych. Dogodną formą są zorganizowane spływy kajakowe, ponieważ organizator zadba o miejsca noclegowe, transport osób i kajaków oraz wyżywienie i zaplanuje całą trasę spływu. Poza tym spływ kajakowy dużej grupy Uczestników musi być odpowiednio przygotowany po względem logistycznym. Dobrym przykładem są organizowane przez naszą firmę obozy kajakowe, w których jednorazowo uczestniczy od 40 do 100 osób. Organizator zapewnia wtedy nie tylko kajaki turystyczne, wyżywienie i noclegi na polach namiotowych, ale także zabezpieczenie medyczne, opiekę pilota / przewodnika, transport bagażu i opiekę doświadczonej kadry przez całą dobę. Jest to dobry pomysł na wakacje w kajaku.
Doświadczonym kajakarzom polecamy indywidualne wyprawy dowolnym szlakiem kajakowym Pojezierza Pomorskiego.

Kajak turystyczny – wyposażenie
Korzystając z kajaków turystycznych z wypożyczalni, zawsze sprawdzajmy stan techniczny wypożyczanego sprzętu i zgłaszajmy wszelkie usterki, aby przy jego zwrocie nie ponosić opłat za uszkodzenia spowodowane przez poprzednich wynajmujących. Każdy kajak turystyczny powinien zostać wyposażony w odpowiednią ilość wioseł kajakowych i kamizelek asekuracyjnych, oraz uchwyty transportowe do przenoszenia kajaka. Jest to wyposażenie podstawowe. Dodatkowym wyposażeniem może być ster, który jest jednak mało przydatny na rzece, lecz spełnia swoją rolę, kiedy na naszym szlaku kajakowym mamy do pokonania kilka jezior. Inne wyposażenie dodatkowe w kajaku turystycznym to: elastyczna siatka na pokładzie dziobowym i rufowym (tzw. mapnik), neoprenowe wyściółki siedzisk, podnóżki i przydatne na wyprawie kajakowej wodoszczelne luki bagażowe. Jeśli trasa spływu obfituje w przenoski, to możemy dodatkowo wyposażyć nasz kajak w składany wózek do transportu kajaków. Posiadamy takie wózki w naszej wypożyczalni kajaków na Drawie i Korytnicy.

Przewodnik kajakowy czy własny nos
Obecnie dostępnych jest wiele profesjonalnych przewodników kajakowych, opisujących szlaki kajakowe pod kątem walorów przyrodniczych i turystyki kajakowej. Również sieć nasycona jest tymi informacjami, a dobór odpowiedniego przewodnika jest kwestią indywidualną. Najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z odpowiednią pozycją przed wyprawą, a już na spływie stałe weryfikowanie zapisów i dopytywanie o szczegóły innych turystów napotkanych na szlaku. Inaczej sprawa wygląda na spływach zorganizowanych. Wtedy impreza prowadzona jest przez osobę bardzo dobrze znającą rzekę. Nawet krótkie spływy weekendowe, na których obecny jest pilot, są mniej stresujące, bo mamy nie tylko dostępną rzetelną wiedzę dotyczącą szlaku kajakowego i okolicznych atrakcji, ale także pomoc przy pokonywaniu przeszkód.

Plan spływu kajakowego
Już kilkudniowa wyprawa kajakowa powinna opierać się na podstawowym planie. Dobry plan powinien uwzględniać:
Termin spływu
Liczbę uczestników i ilość kajaków turystycznych
Podział szlaku kajakowego na odpowiednie odcinki
Zaplanowane noclegi
Miejsca uzupełniania zapasów żywności
Dostępność wody pitnej
Wyposażenie zaplecza (kuchenki, naczynia, namioty, pojemniki na wodę, itp.)
Numery telefonów do okolicznych leśnictw i parków narodowych
Miejsce dostarczenia i odbioru kajaków przez wypożyczalnię
Spływ Drawą czy spływ kajakowy Korytnicą lub Piławą przez większą część będzie odbywał się z dala od siedlisk ludzkich i ważne jest takie planowanie postojów, które pozwolą na uzupełnianie zaopatrzenia w żywność i wodę pitną.

Przydatne na spływie kajakowym
Większość osób wie jak przygotować indywidualne wyposażenie kajakarza, potrzebne na każdym spływie kajakowym. Kajaki 2 osobowe są tak skonstruowane, że bez problemy zapakujemy podstawowy bagaż, ale niewielu kajakarzy pamięta o kilku drobiazgach, które zawsze będą przydatne na wycieczce kajakowej. Oto kilka przedmiotów, które warto zabrać na kajaki.
Krzesiwo – mały drobiazg, który pomoże rozpalić ognisko w sytuacji gdy w trakcie spływu kajakowego zamokną nam zapałki i zapalniczki.
Składany pojemnik na wodę – przydatny do transportu płynów, a zajmuje bardzo mało miejsca.
Plandeka i lina – najlepiej około 10-15 metrów. Pomoże zbudować dodatkowe zadaszenie.
Lampa naftowa – leciwy wynalazek, ale odporny na temperaturę i wilgoć. Wymaga sztywnego opakowania.
Składana piłka do drewna – lżejsza od siekiery, a przydatna na biwaku i szlaku kajakowym.
Nóż wielofunkcyjny – w zestawie nożyce, kombinerki, wiele ostrzy i klucze. Pomoże naprawić namiot, kuchenkę czy ustawić oparcie w kajaku, a zmieści się w kieszeni spodni.
Spływ kajakiem dostarcza niezapomnianych wrażeń podczas obcowania z przyrodą, a kilka spakowanych drobiazgów ułatwi pokonanie każdego szlaku kajakowego.

DRUKUJ