17 rzeczy, które powinieneś zabrać na spływ kajakowy!

Każdy wyjazd stawia nas przed zadaniem spakowania wszystkiego co niezbędne dla danej podróży. Pewnie Wy też zadacie sobie pytanie co zabrać na spływ kajakowy? O ile w przypadku wyjazdu do innego miasta, czy do nadmorskiego hotelu nie sprawia to nam większego problemu o tyle w przypadku wyjazdu na spływ kajakowy sytuacja się nieco komplikuje. Każdego dnia wyjazdu spędzamy kilka godzin w kajaku na łonie natury i w oddaleniu od sklepów, czy nawet zabudowań, więc dobre zaplanowanie składu naszego bagażu to kwestia kluczowa do tego aby nic nie zakłóciło naszej zabawy. W poniższym tekście postaram się przybliżyć wam kwestię tego co należy zabrać na spływ kajakowy i do czego wyposażenie może nam się przydać.

co-zabrać-na-spływ

Co wziąć na spływ jednodniowy?

Na spływie jednodniowym zakres naszego wyposażenie nie będzie musiał być tak szeroki jak w przypadku wyjazdu na kilka dni, ale nadal musimy pamiętać o zabraniu rzeczy absolutnie niezbędnych dla każdego kajakarza. Co zabrać na kajaki:

 1. Apteczka – jest to rzecz, którą zawsze trzeba mieć przy sobie w przypadku wypraw kajakowych. Nawet podstawowy skład w postaci bandaży i plastrów może okazać się zbawienny. Spływy kajakowe to świetna zabawa i okazja na poznanie uroków natury, ale przezorny zawsze ubezpieczony!
 2. Wodoodporne lub sportowe buty – na pewno będziesz musiał wchodzić do wody. Na szlakach zdarzają się przeszkody i czasami trzeba pchnąć kajak aby wypłynąć z krzaków. Zdarzają się także punkty gdzie należy przenieść go brzegiem ze względu na powalone drzewa lub budowle hydrotechniczne. Obuwie powinno być wodoodporne lub przewiewne i szybko schnące.
 3. Strój kąpielowy – jak wyżej. Na pewno prędzej, czy później wylądujesz w wodzie. Bądź na to przygotowany! Dodatkowo podczas niektórych spływów (np. podczas spływu kajakowego Drawą) możecie trafić na miejsca gdzie z przyjemnością chwilę odpoczniecie i wskoczycie do wody, żeby popływać.
 4. Nakrycie głowy – słońce podczas spływu kajakowego bywa zdradliwe, nawet jeśli nie panują upalne temperatury. Ochrona przed nim jest konieczna!
 5. Przybory do jedzenia – przerwa na obiad na łonie natury? Czemu nie, tylko pamiętaj o przyborach, które pozwolą Ci go zjeść. Pamiętaj również, żeby zawsze po sobie posprzątać – inni turyści też chcą się nacieszyć pięknem przyrody.
 6. Wodoodporny worek – możemy do niego schować wszystkie nasze rzeczy i nie martwić się o zalanie czegokolwiek. Warto również posiadać wodoodporne etui na telefon. Możesz go u nas wypożyczyć na miejscu.

Co zabrać na kajaki – spływ kilkudniowy?

Oprócz oczywistych rzeczy, które należy spakować po odpowiedzeniu sobie na pytanie co zabrać na spływ kajakowy jednodniowy warto mieć ze sobą także kilka przedmiotów, które ułatwią nam życie na dłuższych wypadach:

 1. Rękawiczki rowerowe – rzecz nieoczywista jednak bardzo przydatna. Doskonale się sprawdzają jako ochrona przed odciskami, które mogą się pojawić po kilkudniowym wiosłowaniu.
 2. Scyzoryk, lub nóż turystyczny – narzędzie przydatne w wielu sytuacjach. Niezawodny w przygotowaniu ogniska wieczorem lub przy oczyszczaniu trasy z gałęzi. Niezbędny jeżeli postanowimy wybrać się na leśny spacer lub grzybobranie.
 3. Cieplejsza odzież na chłodne wieczory.
 4. Namiot, śpiwór, karimata – niezbędnik każdego kto planuje noclegi na polach namiotowych. Namioty i karimaty możesz także wypożyczyć od nas!
 5. Przybory toaletowe, ręcznik kąpielowy – są niezbędne, aczkolwiek często zapominane przez turystów. Pamiętaj żeby przywieźć swoje!
 6. Ochrona przed komarami – wieczorem nad wodą potrafią być prawdziwą zmorą każdego turysty.
 7. Zapałki lub zapalniczka – wieczorne ognisko samo się nie rozpali!
 8. Turystyczna butla gazowa – jeżeli chcemy nocować na polach namiotowych i jednocześnie zjeść ciepły posiłek to będzie nam ona niezbędna. Alternatywą jest zamówienie posiłków z dostawą od nas!
 9. Latarka – każdy ma ją w telefonie, jednak warto mieć również klasyczny odpowiednik. Kiedy wieczorem będziemy chcieli pójść po drewno do ogniska lub poprawić namiot nie będziemy musieli ryzykować uszkodzenia telefonu podczas tych czynności.
 10. Jedzenie i picie – w szczególności ważne jeżeli trasa naszego spływu nie będzie przebiegać wzdłuż miejscowości gdzie będziemy mogli znaleźć sklep.
 11. Dobry humor – w końcu wreszcie nastał długo wyczekiwany urlop!

Co zabrać na spływ kajakowy, kajaki – podsumowanie

Każdy urlop i spływ kajakowy wyglądają nieco inaczej. Powyższe listy pomogą wam zdecydować co zabrać na spływ kajakowy, ale pamiętajcie, że wiele zależy także od tego jak trudną trasę wybraliście, jak często będziecie mieli szansę odwiedzić sklep oraz w jakiej grupie udajecie się na kajaki. Jeżeli potrzebujecie porady w kwestii tego co zabrać na kajaki to przed spływem u nas chętnie Wam doradzimy co powinniście spakować!