Spływy kajakowe Parsęta – dla kogo?

spływ-kajakowy-Parsęta

Parsęta to doskonała rzeka dla doświadczonych kajakarzy, którzy chcieliby spróbować swoich sił na trudnym szlaku. Górna część rzeki ze względu na szybki prąd i wyjątkowo strome i zalesione brzegi z pewnością nie nadaje się na spływy rekreacyjne. Inaczej wygląda jednak dalsza część rzeki, którą z pewnością możemy polecić nawet osobom, które po raz pierwszy wsiadają do kajaka.

Odcinki Parsęty – charakterystyka rzeki

Parsęta wypływa ze wzgórz na terenie Pojezierza Szczecineckiego. Długość rzeki wynosi 132 kilometry. Powierzchnia dorzecza to około 3151 kilometrów kwadratowych. Parsęta w górnym biegu jest rzeką tylko dla wytrawnych kajakarzy. Wyjątkowo uciążliwa do miejscowości Dębczyno – 70 kilometr rzeki. Brzegi na tym odcinku są lesiste, strome często o podłożu gliniastym. Tu prąd jest szybki, niska temperatura wody, dno pod względem głębokości bardzo zróżnicowane. Odcinek ten można polecić tylko kajakarzom szukających silnych wrażeń i umiejących poradzić sobie w ekstremalnie trudnych warunkach otoczenia.

Poniżej tej miejscowości rzeka staje się bardziej przyjazna i spływ Parsętą staje się spływem typowo rekreacyjnym. Parsęta przepływa przez tereny bardzo zróżnicowane. Niewielkie pradoliny i wzgórza moreny czołowej. Uchodzi do bezpośrednio do Bałtyku, a spływ kończymy w Kołobrzegu. Spływ rzeką Parsętą trwa 10 dni.